24 lut Brak komentarzy admin Lampapa , ,

Jeden z najbardziej zjawiskowych krajów na świecie położony pomiędzy Andami i Pacyfikiem – te określone są rzecz jasna o fascynującym Chile, którego dziewicza natura a także rozciągnięte niekiedy kilometrami pustkowia pełne zabytków liczących tysiące lat stanowi atrakcję dla turystów z całego świata. Jest to kraj wart odwiedzenia o każdej porze roku.

Kolorowe miasteczko
Nie daleko od stolicy Santiago zainteresowany turysta może natknąć się na zjawiskowy port Valparaiso, którego historia sięga 500 lat. Okazuje się to być miasto charakterystyczne pod względem kolorów spotykanych na każdym kroku: żółty, czerwony i niebieski to dominujące kolory królujące wśród budynków zlokalizowanych na stromym zboczu, który niemalże zanurza się w oceanie. „Perła Pacyfiku” inspiruje nie tylko swoją wielobarwnością, lecz także specyfiką w konstrukcjach budowlanych, szczególnie wymyślnie udekorowanych i ozdobionych schodach oraz kolorowych muralach. Centralny obszar miasta czyli Plaza Sotomayor skrywa niewiarygodny labirynt krętych uliczek. Da się natknąć tutaj na nierzadko odbywające się wydarzenia kulturalne i uliczne występy (nie bez powodu Santiago jest określane artystyczną bohemą). Jednym z wyróżników Valparaiso są kolejki pozwalające na szybkie dostanie się do wyżej mieszczących się partii miasta.

Kilkudniowa wycieczka trekkingowa
Południe Chile znajdujące się w obszarze Parku Narodowego Torres del Paine pozwala na długie wyprawy trekkingowe. Teren pieszych dróg rozciąga się pośród górskich szczytów i jezior wypełnionych flamingami. Wszystko to otaczają lodowce i lasy, a szczyty mają niemalże pionową budowę. Miesiące najbardziej nadające się na trekking to grudzień, styczeń, luty i marzec, choć zawsze trzeba mieć na uwadze różne warunki pogodowe.

Tajemnice Wyspy Wielkanocnej
Jedną z najciekawszych atrakcji kraju są rozciągające się przez prawie 4 tysiące kilometrów wybrzeża. Najbardziej odizolowanych ląd na świecie czyli Wyspa Wielkanocna to miejsce ogromnych posągów, które bywają nazywane w popkulturze jako Moai. Miejscowi Polinezyjczycy wyrzeźbili w wulkanicznych skałach słynne w każdym zakątku świata głowy. Ich historia zaczęła się na przełomie XI i XII wieku. Co tajemnicze i dotąd rozbudzające wyobraźnię, to fakt przenoszenia niemal 20-tonowych skał przez ówczesną ludność. Wszystkie posągi są własnością Parku Narodowego Rapa Nui, a na wyspę można dotrzeć za pomocą samolotu kursującego każdego dnia.

Suche miejsce Ziemi
Chile opisują nie tylko wysokie, pionowe szczyty, tajemnicza wyspa, niesamowicie rozciągnięte oceaniczne wybrzeże, lecz również pustynia – Atakama. Rozciągający się 105 m2 obszar nigdy nie zanotował żadnych opadów. W miejscu pustyni można zobaczyć Dolinę Valle de la Luna o istnie księżycowym krajobrazie zbliżonym do tego jaki jest powszechny na Marsie. Godna zwiedzenia jest również błękitna solanka Laguna Verde oraz niestety trudno dostępny teren El Tatio z wybuchającymi gejzerami. Gorące źródła Termos Banos to bez wątpienia jeden z najciekawszych rejonów Chile. To państwo zadziwia również rozległymi zasolonymi jeziorami, doliną śmierci oraz dinozaurów.