To metropolia zorganizowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dlatego nie zaskakuje informacja, że jest jednym z najbardziej luksusowych i bogatych miast na ziemi. A to ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie uwolnioną zonę finansową. Pomyśleć, że niegdyś to była wioska zamieszkała przez rybaków. Przebywając w Dubaju doświadczymy blichtr, obejrzymy nowatorskie odsłony wieżowców, a dodatkowo wspaniałe atrakcje turystyczne.
Na początku należy zobaczyć panoramę Dubaju z 124-go piętra Burj Khalifa czyli najwyższego wieżowca na ziemi. Żeby dostać się na szczyt, nic tylko wsiąść do modernistycznej windy, która jedzie z prędkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło sztuki będące wizytówką modernistycznej inżynierii, hołdem dla nauki, technologii oraz wzornictwa. Udowadnia niezwykle dynamiczny rozwój, a także pełni funkcję symbolu przepychu z którym kojarzą się niektóre kraje Bliskiego Wschodu.
Przechadzając się obok tego budynku, można spotkać fantastyczne multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Wybudowane są one na 12-hektarowym jeziorze i posiadają rozbudowany, wielopoziomowy, okazały repertuar muzyczny, a wody ze skaczącej fontanny są zdolne wypuścić strumienie na wysokość nawet 150 metrów. Będąc w tym miejscu przede wszystkim trzeba przejechać się najnowocześniejszym metrem na świecie. Jeżeli znajdziesz się w pierwszym wagonie, masz szansę poczuć się jak kierujący – metro bowiem nie posiada go i jest całkowicie zautomatyzowane. Z poziomu przedniej szyby można podziwiać rewelacyjne widoki tego współczesnego miasta.
Dubaj zaskakuje różnymi atrakcjami jak lepienie bałwana i wyścig na nartach – dla tego miejsca nie ma w ogóle problemu, że mieści się w zasadzie na pustyni. Wykonanie tych rzeczy jest wykonalne w galerii handlowej Mall of the Emirates.
Pośród widoków godnych zobaczenia jest strefa Dubai Marina, która ciągnie się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Wzniesione są w tym miejscu wieżowce, galerie handlowe, sklepy i wyjątkowy trakt spacerowy, który po zapadnięciu zmroku odkrywa podświetlony port.
Jeżeli będziesz miał ochotę na kawę, musisz koniecznie zahaczyć o pierwszą pijalnię kawy na świecie oferującą najwyższej jakości mleko wielbłądzie. Warto również poczuć smak tego niecodziennego przysmaku w kształcie lodów lub deserów.
Gdy najmocniej zależy ci na znalezieniu nietypowych prezentów, można odwiedzić Gold Souk i wynegocjować najlepszą cenę za złotą biżuterię.
Godnym odwiedzenia miejscem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które kojarzą się z tym miejscem jak nic innego. Są symbolem miasta iwchodzi na to kompleks dwóch wież, których podstawy to trójkąt: Emirates Towers Hotel a także Emirates Office Tower.
Dubaj jest równoznaczny z bogactwem także pod kątem architektonicznym. Burj Al-Arab to jest symbol tego miejsca stanowi możliwe że najbardziej znany na świecie ciekawy hotel. Budowla ma kształt gigantycznego żagla. Jej powstanie wyznaczono na 1999 rok na nienaturalnej wyspie. Osoby korzystające z hotelu otrzymują w pakiecie nielimitowany w żaden sposób wstęp do parku wodnego Wild Wadi. Hotel ten stanowi partię całego kompleksu wypoczynkowego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego wyjątkowych budowli jest ta w formie fali.
Będąc w tym mieście zobaczymy ponadto wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przywodzi na myśl zamek z bajki o Alladynie.
Warto również poświęcić chwilę czasu na przepłynięcie Dubai Creek w sposób tradycyjny – za pomocą drewnianej łodzi (abra) oraz zjeść obiad w Madinat Jumeirah – dubajskiej Wenecji. Takie miejsce jest złożone z plątaniny ciemnych uliczek odznaczających się wyjątkowym arabskim charakterem.
Następnie można wybrać się do Union House, a potem pojechać do Abu Dhabi, gdzie jest możliwość zobaczenia największego meczetu w Emiratach, a poza tym, co doskonałe dla amatorów sportu – toru Formuły 1 i najdroższego hotelu świata.
Popularnym i uwielbianym w mieście sportem są wyścigi wielbłądów, można powiedzieć, że to narodowy sport Arabów, więc nie powinno go zabraknąć również w tak futurystycznym mieście. Dla spragnionych przygód, są opcje, żeby również udać się na pustynne safari i odbyć emocjonujący przejazd terenowy przez pustynne wydmy. Natomiast dla tych wyjątkowo odważnych, Dubaj oferuje skok ze spadochronem, który można wykonać w pobliżu sztucznej palmy Palm Jumeirah.