Flora Dolnego Śląska jest specyficzna i inna dla każdej strefy. Od dołu do góry rośliny tworzą grupy rozmieszczone w szerokich lub wąskich pasach, zwanych strefami kwiatowymi. Następnie strefy te są dzielone na węższe pasy, zwane paskami roślinności. Strefa górskiego lasu podzielona jest na dwa pasy: subalpejski i dolny subalpejski. Powyżej strefa bezleśna podzielona na pas subalpejski z sosną karłowatą i pas alpejski bez krzewów. Ta roślinność jest lodowata; dawna roślinność – trzeciorzędowa – została zniszczona przez klimat epoki lodowcowej. Wraz z zlodowaceniem z północy pojawiły się niektóre rośliny tundry, na przykład wierzba puchata. Na florę Dolnego Śląska duży wpływ ma historia geologiczna i klimatyczna. Roślinność tworzą gatunki pochodzące z różnych regionów geograficznych. Poszczególne regiony są reprezentowane na przykład przez gatunki środkowoeuropejskie.
Pomimo przekształcenia podstawowej roślinności drzewnej zachowała się ta sama forma zarośli. W wyróżnionych miejscach, na łąkach i wzdłuż dróg występują: cętkowana orchidea, robaczek pospolity, żółty archanioł, arnika, ciemiernik liściasty, wierzba różana oraz napastnica. Dolny Śląsk to region, który cieszy się ogromną popularnością. Lasy sosnowe są bogate w świerki, które są trwale osłabione przez czynniki atmosferyczne. Postrzępione korzenie łatwo zarażają szkodliwe grzyby i owady. Najbardziej niszczycielski jest grzyb miodowy z jadalnym okazem, który rośnie w miazdze między korą a drewnem, powodując śmierć drzewa. Innym szkodliwym grzybem jest grzyb wspornikowy, który niszczy korzenie i pnie od wewnątrz. Grzyb miodowy dewastuje drzewo w ciągu kilku miesięcy, a grzyb wspornikowy w ciągu kilku lat w wyniku zmian mechanicznych w strukturze drewna.
Części dawnych terenów saksońskich Górnych Łużyc stanowiły najbardziej wysuniętą na zachód część Pruskiej Prowincji Śląskiej, a później Dolnego Śląska. W tym czasie kultura śląska i dialekt śląsko-niemiecki rozprzestrzenił się na ten region z centrum Görlitz. Wydalenie Niemców ze wschodniej linii Nysy Odrzańskiej doprowadziło do dodatkowego osadnictwa niemieckich Ślązaków w tym regionie. Z uwagi na te fakty niektórzy mieszkańcy tego regionu nadal uważają się za Śląska i kultywują śląskie zwyczaje. Jednym z ich szczególnych przywilejów jest prawo do używania dolnośląskiej flagi i herbu, co gwarantuje im konstytucja saksońska z 1992 roku. Większość hotelu jest bardzo nowoczesnych, dzięki temu każda osoba będzie zachwycona. Noclegi nie są drogie, więc można zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Przez Dolny Śląsk przebiega autostrada A4 i autostrada A18.
Dolny Śląsk jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów w Polsce. Słynie z dużej liczby zamków i pałaców. Wyróżnić można na przykład Zamek Książ, Zamek Czocha, Zamek Grodziec, Zamek Gola Dzierżoniowska. Dużo też jest w dolinie Jeleniej Góry. Najczęściej odwiedzanym miastem jest Wrocław. Festiwal Dobrego Piwa odbywa się co roku w drugi weekend czerwca. Jezioro na Dolnym Śląsku również zachwyca wiele osób.