19 cze Brak komentarzy admin Lampapa , ,

Z pośród licznych miast i miasteczek polskich jedne są bardziej, a drugie mniej urokliwe. I dlatego jedne są znane, a inne mniej znane. Kazimierz Dolny, to miasteczko, któremu nie grozi anonimowość i brak zainteresowania. To miasto chlubiące się odwiedzinami tysięcy turystów, którzy upodobali sobie Kazimierz Dolny na miejsce letniego wypoczynku. Jak i ludzie kultury upodobali sobie to miejsce na zbiorowe imprezy kulturalne. Jak na przykład najbardziej prestiżowy Festiwal Filmu i Sztuki Dwa brzegi, który od lat prowadzi Grażyna Torbicka. A także Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych promujący kulturę ludową.

Kazimierz Dolny leży nad Wisłą w województwie lubelskim. Jest dość starym miastem, gdyż znanym już od czternastego wieku, kiedy to miejscowość uzyskała prawa miejskie. Początki osadnictwa datuje się na jedenasty wiek. Pierwotnie była to osada należąca do Benedyktynów. Podczas drugiej wojny światowej miasteczko ucierpiało wiele ze strony niemieckich okupantów. Lecz zaraz po wojnie przystąpiono do odbudowy miasta. Dziś Kazimierz Dolny jest miasteczkiem turystycznym, gdzie można znaleźć hotel lub pensjonat, w którym wspaniale można wypocząć. W samym centrum miasteczka znajduje się kilka hoteli posiadających cztery gwiazdki. A także wiele luksusowych pensjonatów w centrum i na obrzeżach miasta.

Turyści ciągną do Kazimierza nad Wisłą. Niewątpliwą atrakcją Kazimierza jest rzeka Wisła, którą można wybrać się na rejs jednym z licznych statków wycieczkowych. Nad brzegiem Wisły znajduje się nowoczesny port jachtowy, oraz pole namiotowe. Ale nie tylko Wisła jest atrakcją. W Kazimierzu znajduje się wiele zabytków architektury sakralnej i świeckiej. To małe miasteczko na co dzień posiada tylko niecałe trzy tysiące mieszkańców, lecz każdego dnia gości wielu turystów i dlatego wydaje się być bardzo ludne.

W Kazimierzu można zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. Jak na przykład stare kamieniczki, które napawają nostalgią i wiele uczą o dawnej architekturze. Najbardziej malowniczy jest jednak renesansowy rynek znajdujący się w centrum miasteczka. Miejsce to nieustannie tętni życiem. I jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych i rozpoznawalnych miejsc. Na środku którego znajduje się historyczna studnia, przy której turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia. A w koło mieszczą się liczne sklepiki, w którym można nabyć pamiątki, jak i inne potrzebne rzeczy. W Kazimierzu Dolnym znajdują się również wspaniałe punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta. Jak na przykład z Góry Trzech Krzyży. Do zwiedzenia są także ruiny czternastowiecznego zamku, jak i wiele Budynków Sakralnych. Jak na przykład renesansowy Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. W Świątyni znajdują się jedne z najstarszych organów w Polsce.

W mieście znajduje się też wiele restauracji i kawiarenek, gdzie można nasycić głód, napić się kawy i odpocząć. W tym mieście jest wiele malowniczych i romantycznych zakątków. Atmosfera jest niepowtarzalna. I nie tylko romantyczna, ale również artystyczna.