24 lut Brak komentarzy admin Lampapa , ,

Pikantne burrito, sombrero, pływające ogrody, kolorowe czaszki i La Catrina z okazji Święto zmarłych – to pierwsze rzeczy napływające do głowy, gdy rzuca się hasło: Meksyk. Co ma do zaprezentowania kraj zamieszkiwany do XVI wieku przez Azteków?

Miasto atrakcji

podstawowe zwiedzanie stolicy to podziwianie placów i niezwykłych świątyni. Ciekawostką jest to, iż w okolicach ołtarzy niektórzy chcą zamontować kłódki z modlitwami o szczęście i zdrowie, które przeznaczone są dla bogobojnych przestępców. Prawdziwą kulturę i prostych obywateli Meksyku da się spotkać w wielu różnorodnych okolicach. Zwiedzanie polecamy rozpocząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jeden z największych stadionów na świecie). Całkiem sporo powie turystom rzecz jasna Muzeum Sztuki Popularnej a także gmach Soumaya (przede wszystkim prezentuje twórczość Dalego). W Megalopolis koniecznie należy zobaczyć barokowo-klasycystyczną katedrę z lat 1563-1567, która wznosi się na wysokość 67 metrów. Jest przykładem jednej z największych katedr zbudowanych na ziemi. Kolejny rekord należy do placu miejskiego, którego powierzchnia osiąga niemal 46800 metrów kwadratowych – mówimy oczywiście o Plaza de la Constitución (znanym również pod nazwą Zócalo). W pobliżu da się zobaczyć wzniesiony na azteckich dawnych zabudowaniach Palacio Nacional. W przypadku gdy zależy nam na zapoznaniu się z tutejszą architekturą, genialnym na to sposobem jest podróż do niedalekiego miasteczka Guanajuato, które stanowi połączenie ciasnych uliczek, rynków i kolorowych kamieniczek – idealny przykład hiszpańskiej twórczości epoki kolonialnej. Wśród domów które pochodzą z czasów kolonizacji, można zwiedzić też kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać legendę z dreszczykiem.

Popularne resztki zabudowań

Wśród najbardziej znaczących atrakcji turystycznych Meksyk wskazuje Palenqué czyli ruiny cywilizacji Majów. Miejscowość ta znajduje się w południowym Meksyku w regionie Chiapas, gdzie mieści się również stanowisko archeologiczne które wymienia się jako podstawową atrakcję. Ruiny starożytnego miasta zamieszkiwanego niegdyś przez cywilizację Majów, a odkrytego dopiero w 1746r. zapewniają sporo jedynych w swoim rodzaju wrażeń. Zbudowane z kamienia budowle wyłaniające się z dżungli tropikalnej to widok, który powinien zaliczyć każdy odwiedzający to państwo. Oczywiście największą sensację wzbudza Świątynia Inskrypcji to jest miejsce pochówku Pakala Wielkiego – najbardziej znanego króla. To miejsce kultu przybiera formę piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć stopni. Docierając na samą górę zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabudowania Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża i Wielki Pałac. Co jeszcze zasługuje na uwagę? Rzecz jasna resztki znajdującego się pod ziemią akweduktu łączącego pałac z tarasami.

Spektakularność i wyprawa życia

Aztekowie i Majowie znacząco przyczynili się do powstanie współczesnego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji między innymi prekolumbijski zespół pałacowy kojarzony pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo czyli kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To przykład jednego z siedmiu współczesnych cudów świata, z tego powodu trzeba go zobaczyć. Te gigantyczne przestrzenie obfitujące w pozostałości budynków budzą zachwyt nie tylko między archeologami, ale staną się nie lada gratką dla miłośników Indiany Jonesa. W głównym mieście Jukatanu, Méridzie, trzeba zobaczyć najstarszą w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie należy zapominać ponadto o azteckim ośrodku kultu – Teotihuacán.

Jak zabezpieczyć przygodę życia?

Pasmo Sierra Madre de Chiapas to doskonała szansa na poznanie pereł ukrytych w naturze. Płynąca tamtędy rzeka Grijalva rozpościera się na dawny Kanion Sumidero. Można skorzystać ze średniej długości kursu łodzią po tym miejscu, aby być pewnym niezapomnianych doświadczeń. To całkiem wyjątkowe miejsce, które jest projektem tylko przyrody bez pomocy człowieka. Znajduje tu schronienie wiele drapieżnych zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Warto również zajechać do Ciapa de Corzo – miasteczka o kolonialnej przeszłości. Gdy pragniemy zobaczyć jak w Meksyku mają się słoneczne plaże i ośrodki wypoczynkowe, natychmiast trzeba wybrać się do jego urlopowej wizytówki czyli do Cancún, w którym można zobaczyć m. in.: podwodne muzeum, skosztować egzotycznych drinków czy też nurkować. Pośród najistotniejszych atrakcji gwarantujących turystom piorunujące wrażenia znajdują się również: cenota skryte pomiędzy kamiennymi skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, gdzie zdarza się natknąć się na flamingi, Akuami pełne potężnych żółwi oceanicznych, cudowna Laguna oraz cenota w Bacalar mieniąca się bagatela siedmioma odcieniami niebieskiego, a także wodospad mineralny Hierve el aqua znajdujący się 70 km od Oaxaca. Można również udać się na podziwianie robiącego wrażenie, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.