9 mar Brak komentarzy admin Lampapa , ,

Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej wolnego czasu. Przede wszystkim to praca wypełnia nam każdy dzień i tym sposobem tydzień mija nam za tygodniem, miesiąc za miesiącem i rok za rokiem. Gros z nas nie zauważa, jak szybko przemija nasze życie. No cóż, w takich czasach przyszło nam żyć. I jak tutaj nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine’a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał sobie współczesnych, że jednym z trzech podstawowych determinantów ludzkiego życia jest moment dziejowy, w którym egzystuje dana jednostka. Większość z nas nie ma chyba najmniejszych wątpliwości, że tak jest w istocie. Co w takim razie robić, żeby się jakoś odnaleźć i nie zwariować? Jaką strategię przyjąć, żeby być jednak zadowolonym z życia. To pytania, na które warto znaleźć odpowiedzi, bo wszak mogą nam one po prostu pomóc.

Na pewno nie da się znaleźć jakiejś uniwersalnej recepty na życie, ale kilka sugestii możemy tutaj podać. Na pewno powinniśmy starać się stworzyć swoją sferę komfortu. Dla każdego będzie to oznaczało coś innego, ale w tym kierunku warto pójść. Człowiek potrzebuje jakiegoś azylu, do którego zawsze będzie mógł wracać i czuć się w nim po prostu bezpiecznie. Niezwykle ważną kwestią jest też zachowanie równowagi pomiędzy pracą a czymś takim jak czas wolny. Nie bez przyczyny użyto tegoż określenia w takim kontekście, bo niektórzy z nas wydają się zapominać, czym jest rzeczony czas wolny. Okazuje się, że bardzo szybko można popaść w pracoholizm. Dla jednych praca jest jednocześnie pasją i w związku z tym nie zauważają tego, że non stop pracują. Inni natomiast przywiązują nadmierną wage do pieniędzy i dlatego całymi dniami nie wychodzą z pracy. A gdzie czas wolny? Gdzie urlop czy chociaż krótka wycieczka? Wielu osobom przydałaby się jakieś otrzeźwienie w tym względzie, bo ileż można pracować.

A skoro już został wywołany przy okazji temat wypoczynku, pozostańmy przy tej kwestii przez chwilę. Otóż, wycieczka to zawsze dobry pomysł na krótki wypoczynek. Już sam wyjazd dla wielu osób to dużo. Zmiana otoczenia i pozostawienie na sobą choć na chwilę codziennych kłopotów to wręcz swoistego rodzaju terapia. Często nie jest nawet ważne, dokąd jedziemy. Międzyzdroje, Gdańsk, Kraków czy Warszawa. Wszystkie miejsca są dobre. Nawiasem mówiąc, Międzyzdroje czy Gdańsk najlepiej odwiedzać latem, ale kiedy ktoś chciałby do tych przecież jakże pięknych miast zawitać w innych porach roku, nic nie stoi temu na przeszkodzie.

Są osoby, które lubią podróżować własnym samochodem, z rodziną czy z przyjaciółmi. Ale są też i tacy, dla których atrakcją jest wycieczka zorganizowana przez biuro podróży. To jak najbardziej normalne, bo przecież każdy z nas ma inne potrzeby i preferencje w tym względzie. I bardzo dobrze, niech tak zostanie, bo gdyby wszyscy myśleli jednakowo, świat byłby po prostu nudny, a tak jest ciekawiej i przez to barwniej na tym najpiękniejszym ze światów.

Zbliża się wiosna, a więc dobry czas, by móc uskuteczniać różnego rodzaju wypady i tym samym cieszyć się życiem.