9 mar Brak komentarzy admin Lampapa , ,

Wyjazd wakacyjny oznacza, że musimy dokładnie przeanalizować nasze możliwości budżetowe oraz czasowe. Część z nas chciałaby odwiedzić wreszcie rodzinę lub znajomych, których nie widzieliśmy przez dłuższy czas. Są jednak i tacy, którzy myślą o prawdziwej przygodzie. Warto w takiej sytuacji rozejrzeć się, gdzie jest więcej możliwości – w Polsce, czy za granicą. Popularnymi kierunkami, jeśli chodzi o podróże zagraniczne, są głównie kraje ciepłe, takie jak Hiszpania, Włochy, Francja, Portugalia, Grecja, Turcja, Cypr, Czarnogóra, Chorwacja, Rumunia, Bułgaria, Egipt, Maroko, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, czy Malediwy. W tych miejscach można bowiem swobodnie wypocząć w blasku promieni słonecznych nad błękitnym morzem o krystalicznie czystej wodzie oraz na gorącym piasku. Zwłaszcza chętnie udają się turyści tam latem. Jednak coraz większe zainteresowanie budzą także te chłodniejsze krainy, jak Skandynawia z Danią, Norwegią i Szwecją oraz Finlandia i Islandia, które są kojarzone ze Skandynawią.

Można tam ujrzeć wspaniałe górskie widoki. Spacery pustymi lasami i pagórkami mają swój urok. Islandzkie wulkany, czy fiordy w Norwegii są bardzo chętnie odwiedzane i stanowią wielkie atrakcje turystyczne. Z kolei Austria, Szwajcaria i Niemcy mają wspaniałe ośrodki górskie, do których ściągają fani jazdy na nartach. Wyjazd turystyczny wiąże się także z przeanalizowaniem kwestii dojazdowych. Najpopularniejszy w ostatnim czasie stał się lota samolotem. Wiąże się to bowiem z niskimi kosztami, jeśli wybierzemy tanią linie lotniczą, a jednocześnie komfortowy i szybki przelot. Do niektórych krajów – np. tych za oceanem jest to zresztą jedyny możliwy transport. Ciekawą podróżą jest jednak także ta samochodowa – dzięki temu jest się bardziej niezależnym i w każdym momencie można się zatrzymać, aby podziwiać widoki oraz zobaczyć z bliska ważny zabytek, jeśli taki znajduje się akurat w naszej okolicy.

Turystyka nie opiera się tylko na odpoczynku. Poszczególne kraje kryją za sobą także wiele historycznych motywów. Grecja i Włochy stanowią kolebkę naszej cywilizacji. To tutaj tworzyły się pierwsze miasta, podejmowano pierwsze demokratyczne dyskusje, tutaj także spoczywa znaczący dorobek kulturowy. Również Francja, Hiszpania, Holandia, czy Wielka Brytania wniosły bardzo wiele – odwiedzenie Wieży Eiffla, czy Luwru, Big Bena, czy Buckingham Palace, Prado lub Katedr Gaudiego jest obowiązkowym punktem, dla tych, którzy lubią zawiesić oko na czymś okazałym. Również jednak Polska ma się czym pochwalić. Zarówno Kraków ze Smokiem Wawelskim i Sukiennicami, Gdańsk z Fontanną Posejdona, czy też Wrocław z Ostrowem Tumskim zapierają dech w piersiach. Wielbiciele Gór z pewnością wykorzystają chwile, aby powspinać się po Tatrach, Bieszczadach, czy Karkonoszach, a ci, którzy preferują plażowanie, udadzą się do Łeby, Władysławowa, Ustki, Jastrzębiej Góry, czy Ustronia Morskiego, aby powdychać jodu i odpocząć nad morzem. Przy okazji mogą odwiedzić także niezwykłe Trójmiasto i popłynąć promem do Danii.