24 lut Brak komentarzy admin Lampapa , ,

Jednym z najludniejszych krajów na świecie (8 miejsce), którego gospodarka w największej mierze napędza się dzięki wydobyciu ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To rejon mnóstwa wspaniałych równin, malowniczych pagórków i gęstych lasów tropikalnych – bardzo zróżnicowany w kwestii widoków zagadkowy kawałek ziemi.

Wśród największych i najciekawszych miejsc można tutaj odwiedzić między innymi stolicę, Abudżę, która, co ciekawe, została stworzona przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto również dotrzeć do Kano czyli antycznego miasta. Jego mury są zbudowane z cegieł suszonych w promieniach słońca, a samo miasto powstało w XI w. Wartą do uwagi jest ciekawa historia tego miejsca, które pierwotnie sprawowało funkcję państwa-miasta i było w posiadaniu plemienia Hasa. Meczet, który jest jedną z tamtejszych atrakcji, powstał w XV stuleciu.

Przemierzając różnorodną Nigerię, warto zatrzymać się na moment w Parku Narodowym „Yankari”, który znajduje się w południowej części stanu Bauch. Niespotykana fauna oraz flora, która stamtąd pochodzi jest nadzwyczaj bogata. Kolejnym miejscem do obowiązkowego zwiedzenia są tamtejsze gejzery. Oczywiście nie istnieje Nigeria bez rzeki Niger. Ta robiąca niesamowite wrażenie delta stanowi jedną z tych atrakcji, których absolutnie nie należy przegapić.
Wartym do zwiedzenia jest także Święty Gaj Oszun umiejscowiony na przedmieściach Oszogbo. obiekt ten łączy w sobie las i zakola, które są otoczone świątyniami, ołtarzami oraz figurami Oszun – bogini płodności plemienia Joruba.

Do innych godnych uwagi miejsc zalicza się także Skansen w Jos – jedno z najstarszych muzeów tego kraju. Elektryzującą informacją jest fakt, że nad jego powstaniem trzymał pieczę polski naukowiec – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to prezentuje tradycyjne nigeryjskie budownictwo, a większość eksponatów które znajdują się w skansenie jest autorstwa polskich architektów. Gdy już jesteśmy w Nigerii, warto zwiedzić również Muzeum Narodowe ulokowane w środkowej części miasta Lagos. Odnajdziemy tam chociażby dzieła i świadectwa kultury, a także nigeryjskiego budownictwa. W szczególności warta polecenia zdaje się być wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zamordowany jeden z prezydentów tego kraju. Muzeum wystawia również dzieła z brązu oraz wytwory lokalnego rzemiosła. Innym istotnym punktem zwiedzania jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury znajdujące się w słynnym mieście Abudża. Ukazuje ono architekturę Nigerii w oryginalnych rozmiarach oraz kształtach np. Pałac Katsina albo meczet Ilorin.

Odwiedzając ten kraj, nie da się nie obejrzeć niesamowitego Pałacu Oby. Ta efektowna konstrukcja znajduje się w mieście Lagos i ma już 300 lat. Wzniesiono ją za panowania słynnego władcy Oby Akinsemoyina.

Do Nigerii najlepiej wybrać się w okresie od grudnia do marca. Nie należy też zapominać o koniecznych szczepieniach przeciwko żółtej febrze. Na wyjazd należy zaopatrzyć się przede wszystkim w kapelusz i przyciemniane okulary, krem z filtrem. Po kraju przemieszcza się przy pomocy autobusów, Busz-taxi i minibusów.