19 cze Brak komentarzy admin Lampapa , ,

Turystyka przeżywa dzisiaj swój prawdziwy renesans. Coraz więcej osób odkrywa to, że podróże rzeczywiście pomagają się nam rozwijać. Wyjeżdżając z miejsca stałego zamieszkania choćby na kilka dni, odrywamy myśli od tego, co na co dzień nas przytłacza. Otwieramy tym samym umysł na to, co oferuje nam świat. A przecież jest on pełen piękna, które wystarczy zacząć wokół siebie dostrzegać.

Coraz większą popularnością w ostatnim czasie cieszy się też turystyka z zabarwieniem historycznym. Uciekamy do przeszłości, interesując się coraz bardziej tym, co kształtowało naszą tożsamość. Dlatego też wszelkiego rodzaju imprezy historyczne przyciągają tak wiele osób. Doskonałym przykładem są tutaj chociażby jarmarki średniowieczne. Są to imprezy organizowane zawsze w terenie. Zjeżdżają na nie miłośnicy średnich wieków. Przywożą ze sobą namioty, w których śpią, a także wyposażenie, jakie mieli ludzie średniowieczni. Oczywiście zarówno namioty, ubrania, jak i wyposażenie są wierną rekonstrukcją tego, co było wiele wieków temu. I to właśnie przyciąga. Podobnie zresztą, jak zamki. Lubimy wracać do murów postawionych przed wiekami. W wielu z nich upatrujemy własnego charakteru. Wiemy dobrze, że przecież kiedyś właśnie w nich mieszkali nasi przodkowie. Sami też mamy niejednokrotnie ochotę zostać w takim zamku nieco dłużej. i, jak się okazuje, w niektórych zamkach taką możliwość mamy. Są bowiem na polskiej mapie zamki, które oferują turystom także noclegi. Można w średniowiecznych murach spędzić noc iście z dawnych czasów. Oczywiście wyposażenie komnat, w których noclegi są organizowane, musi odpowiadać pewnym standardom hotelarstwa. Dlatego też nie śpi się dokłądnie tak,jak to było przed wiekami. Jednakże sam fakt, że można naprawdę przenocować na zamku, robi na wielu osobach wrażenie.

A gdzie takie zamki można znaleźć? Dzisiaj właściwie już w każdym zakątku naszego kraju. Oczywiście każdy zamek to zupełnie inna historia. Dlatego do każdego należy wybierać się zawsze po odpowiednim przygotowaniu. Warto zapoznać się z historią regionu, a także oczywiście z historią samego zamku. Taka świadomość miejsca pozwala zupełnie inaczej przeżyć w nim pobyt.

A dla kogo taki rodzaj wypoczynku jest najlepszy? Właściwie każdy może czerpać niego niewypowiedziane korzyści. Weźmy na przykład dzieci. Tak wielu z nich jest dzisiaj uzależnionych od nowoczesnych technologii. A gdyby tak pokazać im nieco inny świat. Może wtedy zobaczyłyby,że to, co ich otacza ma niesamowitą wartość. Takie oderwanie od technologii naprawdę niesamowicie poszerza horyzonty.

Podobnie i osoby dorosłe, zapracowane, przygnębione codziennymi obowiązkami, potrzebują przewietrzenia głowy i nowej perspektywy. Gdyby tak chociaż na chwilę zobaczyć, że ludzie problemy mieli od zawsze. I że w średniowieczu były to problemy podstawowe, jak chociażby brak łazienki czy ekspresu do kawy. Oderwanie się od współczesnej rzeczywistości pomaga walczyć z wszelkimi problemami duszy. Bo im bliżej natury, tym robi się spokojniej i piękniej.