19 cze Brak komentarzy admin Lampapa , ,

O tym, że Polska jest krajem niezwykle pięknym, nie trzeba nikogo przekonywać. Bo rzeczywiście bogactwo krajobrazów potrafi zachwycić nawet najbardziej wymagające osoby. A najpiękniejsze w tym wszystkim jest, że wśród krajobrazów roztaczają się wspaniałe budowle architektoniczne. Nic więc dziwnego, że turystyka krajowa wciąż tak prężnie się rozwija. Wśród turystów znaleźć można zarówno osoby, które wyjeżdżają tylko na weekend, jak i osoby, które zawsze wyjeżdżają na przynajmniej tydzień. Bez względu jednak na czas pobytu poza domem, każdy szuka w turystyce sposobu na wewnętrzny rozwój.

Powracając jednak do kwestii budowli wpisujących się w piękno krajobrazów, warto zwrócić uwagę na liczne pałace. Bo tych naprawdę w Polsce nie brakuje. I to z różnych epok. Pałace bowiem to budowle znane już w starożytności. Oczywiście w naszym kraju tak starych budowli reprezentacyjnych nie ma, bo przecież powstanie Polski datuje się na wiek dziesiąty naszej ery. Ale na świecie mamy ich całą masę, począwszy od Krety, przez Egipt, Mezopotamię, aż po Persję. Jeśli chodzi o średniowiecze, czyli czas kształtowania państwa polskiego, to początkowo stawiano właściwie tylko zamki, bo ważna była też funkcja obronna budowli. Z czasem jednak, gdy zapanował już styl romański, i w naszym kraju zaczęły pojawiać się tego typu budowle. Później nastały epoki renesansu, baroku i klasycyzmu. I wtedy też pałaców zaczęło przybywać. I do dzisiaj wiele z nich się zachowało.

Jeśli marzy się nam weekend czy dłuższy wyjazd połączony z powrotem do historii, to pałac może okazać się dla nas najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że każdy rodzaj pałacu, począwszy od wiejskiego, przez miejski i myśliwski, aż po letni ma w sobie coś niezwykłego. Każdy posiada niepowtarzalną historię i związany jest ze znanymi osobistościami. Dlatego też odwiedzając pałac, zawsze warto wiedzieć, kim byli jego właściciele i jaki wkład w rozwój danego regionu wnieśli.

A czy w takim pałacu można znaleźć pełną infrastrukturę turystyczną? Oczywiście, że nie w każdym. Ale są też i takie pałace, które są fantastycznie przygotowane na obsługę turystów. Wiele z nich zostało odrestaurowane, a zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika. A co z wyżywieniem i noclegiem? Wiele pałaców posiada własne restauracje. W wielu z nich można znaleźć dania regionalne przygotowywane w tradycyjny sposób. Jest to swoiste dopełnienie charakteru miejsca. Co więcej, są również i takie pałace, w których można wynająć pokój. Oczywiście jest on zawsze w standardzie wymaganym przez najlepsze tradycje hotelarskie. Można więc w sposób komfortowy wypocząć w miejscu, które tak silnie wiąże się z historią regionu.

Dzisiaj turystyka wdaje się przeżywać swój prawdziwy renesans. Z czego to się bierze? Między innymi z tego, że potrzebujemy co jakiś czas wyjść z własnych domów i środowisk. Potrzebujemy odpoczynku. A ten dają nam miejsca, które są naprawdę do tego przystosowane. Cóż nam pozostaje? Jeszcze więcej podróżować i odkrywać piękno naszego kraju.