9 mar Brak komentarzy admin Lampapa , ,

Kiedy nadchodzi sezon wakacyjny, każdy z nas zastanawia się gdzie spędzić chociaż parę dni, żeby naładować akumulatory, odetchnąć od szarej rzeczywistości i poczuć prawdziwą radość życia. Jedni wybierają morze i beztroskie leniuchowanie w cieniu palmy z egzotycznym drinkiem w ręku, ale jest spora grupa miłośników aktywnego wypoczynku, która nie wyobraża sobie urlopu bez możliwości przemierzania górskich szlaków. W Polsce mamy wiele miejsc gdzie można realizować tego typu pasje.

Ciekawym kierunkiem wakacyjnych podróży dla takiej grupy urlopowiczów mogą być Sudety. Zdobycie Ich najwyższego szczytu – Śnieżki będzie stanowiło wspaniałą nagrodę dla najwytrwalszych. Trasy piesze są wspaniale przygotowane; można wybrać spacer granią z możliwością podziwiania Słoneczników i Pielgrzymów, albo wybrać szlak prowadzący nas między urokliwymi schroniskami – Samotnią nad Małym Stawem i Strzechą Akademicką, aż na sam szczyt. Bardziej leniwi mogą skorzystać z wyciągu krzesełkowego. Najwytrwalsi będą nagrodzeni wspaniałymi widokami, jakie oferuje Śnieżka. Nie trzeba wybierać się wysoko w góry, żeby dostrzec urok Sudetów. Można pospacerować wzdłuż najbardziej wartkiego strumienia w Karkonoszach jakim jest Łomnica.

Rzeka ta tworzy malownicze strumienie, wodospady, które można podziwiać szczególnie w okolicach Karpacza. Miejscowość ta stanowi ośrodek narciarstwa i saneczkarstwa, ale można tu znaleźć takie ciekawostki jak świątynia Wang – drewniana budowla zbudowana bez użycia gwoździ, zbudowana w kształcie odwróconej łodzi Wikingów. W tym rejonach znajduje się największe skupisko zamków i pałaców więc każdy miłośnik historii znajdzie tutaj coś dla siebie. Warto odwiedzić Park Miniatur w Kowarach, gdzie możemy z bliska podziwiać wykonane z niezwykłą starannością, miniaturowe odpowiedniki tych zabytków. Będąc w pobliżu Karpacza nie sposób nie odwiedzić miasteczka Western City. Można tu spotkać prawdziwego kowboja, przeżyć napad na bank, czy nabyć umiejętność płukania złota. Wspaniałym zabytkiem tych rejonów jest Zamek Czocha w miejscowości Sucha – wspaniale zachowany, stał się scenerią do realizacji takich filmów jak „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Gdzie jest generał”, „Wiedźmin”. Zamek ma bardzo dobrze zachowane wnętrza – warto będąc w pobliżu zwiedzić je z w towarzystwie przewodnika.

W rejonie Sudetów od wieków wydobywano cenne kruszce i metale. W rejonie Kowar znajdują się sztolnie uranu, w pobliżu Złotego Stoku – kopalnia złota. Rejon ten znany jest z wydobycia węgla brunatnego. Dziś niektóre z tych kopalń są udostępnione do zwiedzania. Wędrując po okolicach warto zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie. Góry te skrywają wiele tajemnic z czasów wojny. W skałach ukryte są podziemne korytarze, schrony, kompleksy niemieckich fabryk. Rejon Sudetów to bardzo ciekawy zakątek Polski. Warto zabrać plecak i tutaj wyznaczyć cel naszej podróży. Wspaniale rozwinięta baza noclegowa gwarantuje możliwość komfortowego wypoczynku, a okolica z pewnością dostarczy wiele atrakcji o każdej porze roku.