19 cze Brak komentarzy admin Lampapa , ,

Na wakacje w kraju Polacy najczęściej udają do którejś z nadbałtyckich miejscowości lub miast, jak Trójmiasto, czy też Rewal lub w kierunku przeciwnym. W Polskie góry. Najczęściej na Podhale w rejon Tatr lub wybierają jedno z pasm Beskidów. Istnieją jednak ciekawe alternatywy. Niejedno Polskie jezioro może posłużyć, jako miejsce wypoczynku.

Rejon Warmii i Mazur

Myśląc o obszarach z cudownymi jeziorami z pewnością pierwszą myślą są Mazury. I słusznie. Ten unikatowy region, kraina tysiąca polodowcowych jezior jest jednym z najpiękniejszych miejsc zarówno w Europie, jak i na świecie. To właśnie w tym obszarze napotkamy unikatowe dziedzictwo kulturowe (między innymi spuścizna po dawnych mieszkańcach Mazurach) oraz niezwykłe dziedzictwo przyrodnicze.chronione w takich obszarach, jak Mazurski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, czy też Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Jeżeli będziemy chcieli znaleźć odpowiedni nocleg, między innymi w regionie Wielkich Jezior Mazurskich nie będziemy mieć z tym najmniejszych problemów. Warmia i Mazury, przede wszystkim te drugie, posiadają wspaniale rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, w tym bazę noclegową. Niezależnie od tego, czy interesuje nas hotel, hostel, apartament, czy też domek letniskowy zdołamy znaleźć nasz wymarzony nocleg. Jeżeli planujemy wybrać się do jednych z najpopularniejszych miejsc, jak słynne Mikołajki lub Giżycko zaleca się wcześniejszą rezerwację, tak, aby nasz upatrzony apartament był wciąż dostępny.

Beskid Niski i Solina

Jeżeli mieszkamy w południowej części kraju i nie chcemy przejeżdżać przez całą Polskę możemy wybrać się nad jezioro Solińskie. Chociaż doskonale znane mieszkańcom regionu to wciąż nie jest masowo oblegane przez turystów. Jeżeli więc jesteśmy osobami lubiącymi kontakt z naturą, odizolowanie od turystycznego gwaru Jezioro Solińskie będzie doskonałym kierunkiem. Szczególnie, że nie jest ono nadmiernie skomercjalizowane oraz obowiązuje na nim strefa ciszy (zakaz używania sprzętu silnikowego) Ponadto na jednym z brzegów rozległego jeziora znajduje się miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk, w której leczy się między innymi choroby układu oddechowego.

Także w miejscowości Polańczyk i wielu innych okalających jezioro odnajdziemy interesujący nas apartament lub hotel. Szczególnie w Polańczyku, który posiada świetnie rozbudowaną bazę noclegową (kuruje się tam około 1200 osób). Ponadto miejscowość jest świetną bazą wypadową dla żeglarzy. Jeżeli więc jesteśmy pasjonatami żeglarstwa lub dopiero zamierzamy nauczyć się żeglować możemy to jak najbardziej zrobić na obszarze Jeziora Solińskiego. Poleca się jak najszybciej obejrzeć jezioro i jego okolice, gdyż już za kilka lat w wyniku dużych inwestycji w sektor turystyki w regionie jezioro może ulec całkowitej odmianie.

Ponadto nasz apartament nad jeziorem Solińskim może być dobrą bazą wypadową na jednodniową wycieczkę na Ukrainę lub na Słowację. Obydwa z krajów znajdują się zaledwie około 20 – 30 kilometrów od zbiornika.