9 mar Brak komentarzy admin Lampapa , ,

Ludzie mają różne zainteresowania i pasje, dla jednych najlepszą formą spędzania wolnego czasu jest pobyt w zaciszu własnego domu, czytanie książki, oglądanie filmów, a inni zaś oczekują czegoś więcej, chcą większej adrenaliny i emocji, dlatego ich pasją są sporty ekstremalne.

Jest wiele form sportów ekstremalnych, jednak na szczególną uwagę zasługuje wspinaczka górska. To bardzo emocjonujący sport, który jest przeznaczony dla ludzi o mocnych nerwach, którzy kochają mocne wrażenia i wzmożoną aktywność fizyczną.

Gdzie uprawiać wspinaczkę wysokogórską?

Aby móc w pełni oddać się takiej pasji, trzeba się wybrać na wypad w góry. Do wyboru są najrozmaitsze miejsca w Polsce i za granicą. Idealną bazą wypadową są pasma górskie słowackie i bardzo wielu Polaków, jeździ się właśnie w to miejsce wspinać. Jednak taka wspinaczka wysokogórska, może być bardzo męcząca, szczególnie gdy oddaje się jej cały dzień. Dlatego też planując takie wycieczki, trzeba się zastanowić nad odpowiednim miejscem w okolicy do spania.

Bardzo ważne jest by znaleźć bazę noclegową blisko szlaków górskich. Najlepiej do tego nadają się schroniska, które są położone wysoko w górach. Są one przeznaczone dla wszystkich amatorów pieszych wędrówek po górach, a także miłośników wspinaczki. W schroniskach można znaleźć wygodne noclegi nawet dla dużych, zorganizowanych grup. Można w nich także liczyć na ciepły posiłek po powrocie z gór i pomoc lekarską, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Pensjonaty i hotele

Jeśli ktoś nie chce nocować w schronisku, może się zdecydować na pobyt w pensjonacie albo w hotelu o podwyższonym standardzie. W górach, szczególnie w popularnych wśród turystów miasteczkach górskich, można znaleźć bardzo dużo tego typu miejsc do spania i nie tylko.

Pensjonaty mają bardzo specyficzny klimat. Są bardzo przytulne i wygodne, stanowią kwintesencję górskiej gościnności. Pokoje są skromnie urządzone, ale za to bardzo wygodnie. Poza tym w pensjonatach można liczyć na czystość i schludność w pokojach, oraz na pyszną, domową kuchnię góralską. Zwykle turyści są zachwyceni pobytem w takich miejscach i opieką gospodarzy w czasie urlopu wypoczynkowego, ferii czy wypadku związanego ze wspinaczką wysokogórską. Właściciele takich pensjonatów, doradzą również jakie trasy wspinaczkowe są najlepsze i najbezpieczniejsze, dają namiary na pomoc górską, która poratuje w trudnej sytuacji.

Hotele

Są też turyści, którzy cenią sobie wygodę i luksus, jakie zapewniają tylko luksusowe hotele górskie. Takich hoteli o podwyższonym standardzie, można znaleźć kilka w każdej miejscowości turystycznej. Usługi jakie świadczą takie hotele, są bardzo różnorodne. Turysta może liczyć na bogato wyposażone pokoje, w których nie brakuje różnych luksusów. Ale poza tym może też liczyć na różne dodatkowe usługi, które są wliczone w cenę pokoju, jak na przykład dostęp do strefy spa, możliwość korzystania z basenu czy z kortów tenisowych.

Każdy może sobie wybrać taką formę wypoczynku, jaka mu odpowiada, grunt by był on zadowolony z wypadku w górzyste tereny.